За първи път в света направихме първото обучение за само-спасяване от дрон (само-извличане на човек от труднодостъпно място по въздух с използването на спасителна система), в която инсценирахме крайно рискова ситуация, в която безопасността на потенциалната жертва и участниците под дрона бе нулева, каквато е реална ситуация сега в Ивицата Газа за палестинските граждани. Идеята бе на Иван Кристоф, автор и инициатор на този проект, който вече написа писмо до до г-жа Мария Габриел, Министър на външните работи на България през 2023г., виждайки как дори спасители, доктори и медицински персонал биваха нечовешки избивани по време на спасителни мисии, реши да тества какво може да се направи в случай, че спасителя успее да стигне до жертва в разрушена сграда или дълбоко място, както най-вероятно всички болници в Ивицата Газа са били бомбандирани и разрушени, обезпечи жертвата със сбруя и я закачи на DBI Sala Rollgliss R350 Rescue & Positioning Device 3:1 Reduction 30m Rope система, но ако той и дрон оператора са убити, а тя – висящия човек е в състояние да работи с ръцете си, той да може да се изтегли или спусне и само спаси. Подобен микро сюжет на спускане в бездна (разрушена сграда) и само-извличане, което бе прекратено заради обстрел, бе описан във футуристичния филм ЗАБВЕНИЕ с участието на Том Круз. За тази цел бе използван Индустриален дрон DJI FlyCart 30, който е сертифициран да работи с до 30кг. а Иван Кристоф е над 100кг., който държеше поради големия риск той да бъде закачен на дрона, то в ролята на жертвата можеше и беше само един от човек от екипа на дрон оператора, който тежеше до 90 кг. (80кг според неговите думи)..
Организацията на мероприятието бе да се направи експериментален полет на нашия терен на Бул. Братя Бъкстон 44, гр. София, състоящ се от 330 кв. метра, и на обезопасен паркинг, който може да се превърне в е-хелипад, мислехме да заснемем от покрива на 5 етажния Умния Дом на Спасителя на бъдещето. По този начин, щяхме да направим първия свободен полет на високо с човек, от земята до върха на сграда, като мястото бе много подходящо, защото от земята, от към страната на ъгъла до ул. №638, Летящия човек ще може да прелети първо над гаража, кйто ще се обезопаси с “въздушни възглавници” в стил Холивудскики модел, с полет над покрива на по-високия навез на родната къща на автора на проекта, после над покрива на верандата на втори етаж, после над покрива на къшата, след което прелет над големите тераси на четвърти етаж на Дома на Спасителя на бъдещето, над големите тераси на Пентхоауса и Мезонета на петия етаж и с кацане над Авиокулата и Покрива на сградата, който за в бъдеще може да се превърне в Тренировъчна кула с е-хелипад. Но на място се разбра, че поради опасенията на дрон оператора, защото предишнмия ден са били докладвани за нелегален и крайно опасен полен на публично място. направихме промяна в плана в движение, и сменихме дестинацията с по-ниско залитане в района на община Елин Пелин. където се направи тестване на извличане на тежест равностойна на човешкото тегло – от бебе до възрастен мъж, каквито са жертвите на в района на Палестина, при липса на каквито и да е мерки на безопасност и хуманност. Но операторите на дрона се уплащпопитах оператора на По-късно раз
Първата фаза на теста мина успешно и бе документиран, като следващия елемент (Фаза 2) от него бе да се тества лично от Иван Кристоф, как окачва на дрона първия в света сгъваем комютър, иновацията на Lenovo ThinkPad X1, който трябваше да бъде пренесен в качестовото си на “Черна кутия” по въздух и как се нагласява под летящия дрон над него по същия вариант на окачване на външен товар, както Иван Кристоф прави при окачването си на борда на хеликоптер с двоен двигател Eurocopter AS-355 F1 Twin-Star при първия световен рекорд спускане и изкачване по въже от летящ хеликоптер и по-късно за окачване на пострадал с хеликоптер с един двигател Enstom B-480.
Фаза 3 бе тестване на комуникационна практика, която се извършва за първи път по време на критична точка на полет с този тип дрон.
Целта бе този проект да се покаже на Интер Дрон Експо 20224, като се направи от анализа ОЦЕНКА НА РИСКА, за да се предложи официалния тест да мине като предложение за демонстрация и валидация на новаторството ако е одобрено от ГВА на рБ.
Първо в света обучение за само-спасяване с дрон: иновация в спасителните технологии
За първи път в света беше проведено обучение за само-спасяване чрез дрон, при което се изпробва метод за извличане на човек от труднодостъпно място с помощта на спасителна система, използвайки авиационна техника. Обучението симулира крайно рискова ситуация, в която безопасността на потенциалната жертва и на спасителите под дрона е нулева, каквато е реалната ситуация за палестинските граждани в Ивицата Газа, които понасят неописуеми страдания и разрушения.
Идеята за този иновационен проект е на Иван Кристоф, автор и инициатор на проекта. Той, като човек с богат международен опит в спасителни операции, беше вдъхновен да разработи и тества нов метод за спасение след наблюденията си, че дори спасители, медицински персонал и хуманитарни работници често стават жертви в конфликтни зони. Кристоф решава да тества как би могла да бъде осигурена безопасността на спасителите, а също така и на жертвите, когато традиционните методи на спасение не са възможни, а обстановката е крайно опасна.
Основна цел и тестови условия
Основната цел на обучението беше да се проверят възможностите за извличане на жертви от разрушени сгради или труднодостъпни места, каквито със сигурност съществуват в пострадалите райони на Ивицата Газа. За целта, жертвата беше обезпечена със спасителна сбруя, прикрепена към DBI Sala Rollgliss R350 Rescue & Positioning Device 3:1 Reduction 30m Rope система, за да бъде безопасно изтеглена или спусната от дрон, дори в случай на смърт на спасителя и дрон оператора.
Тази спасителна система има за цел да осигури безопасността на жертвата дори ако спасителят е убит в критичния момент. Възможността за само-спасяване се основава на концепцията, че ако жертвата е в състояние да използва ръцете си, тя би могла да се извлече сама, ако е закачена на въже, свързано с дрон. Подобен сценарий за само-спасяване, включващ спускане и извличане на човек от разрушена сграда, бе представен в футуристичния филм „Забвение“ с участието на Том Круз, където обстрел прекратява операцията, точно както би се случило в реални условия.
Техническа част и изпълнение на теста
За извършване на тестовете беше използван индустриален дрон DJI FlyCart 30, който е сертифициран да носи товари до 30 кг. Тъй като Иван Кристоф тежи над 100 кг, за да се избегне рискът той да бъде закачен за дрона, в ролята на жертва беше поставен член от екипа на дрон оператора, тежащ до 90 кг (включително и 80 кг в някои случаи, според неговите изчисления). Първата фаза на теста премина успешно и беше документирана.
Фаза 2: Тест на иновации с дрон и пренос на технологии
След успешно изпълнените първоначални тестове, в Фаза 2 от обучението бе извършен тест на иновацията на Lenovo ThinkPad X1 – първият в света сгъваем компютър, предназначен за транспортиране по въздух с дрон. Този компютър беше окачен и изпратен във въздуха като част от теста за пренос на критична техника, изпълнявайки роля на „черна кутия“. По същия начин беше окачен и товар, както Иван Кристоф е правил при изпълнението на първия световен рекорд за спускане и изкачване по въже от летящ хеликоптер с Eurocopter AS-355 F1 Twin-Star, както и при окачване на пострадал с хеликоптер с един двигател Enstom B-480.
Фаза 3: Тестване на комуникационни системи
Фаза 3 беше насочена към тестване на комуникационните технологии, които ще се използват по време на спасителни операции с дрон в реални бойни условия. Възможността за ефективна комуникация е от съществено значение, когато спасителите и жертвите са в екстремно опасни ситуации. Тестовете изследваха как технологиите за пренос на данни могат да бъдат адаптирани за операции, при които сигурността на екипите и комуникационните канали може да бъде компрометирана от бойни действия, разрушения или обстрели.
Заключение: Бъдещето на спасителните технологии с дронове
Този иновационен проект, включващ нови технологии за спасение чрез дронове, предоставя уникална възможност за подобряване на ефективността и безопасността на спасителните мисии в условия на война и природни бедствия. Тестовете доказаха, че технологията може да бъде изключително полезна за извличането на жертви от разрушени райони, където други методи за спасяване са невъзможни или твърде опасни.
След успешното завършване на първоначалните фази на тестовете, следващата стъпка ще бъде вграждането на тези технологии в реални спасителни мисии и постоянно усъвършенстване на процесите, като се вземат под внимание новите рискове и предизвикателства, които се появяват в условия на активни бойни действия или природни катастрофи. Също така, това обучение поставя основите на нови стандарти за спасителните операции и има потенциала да променя напълно начините, по които се реагира на хуманитарни кризи в бъдеще.
Цел на инициативата:
Предложената мисия има за цел да осигури спасителни и евакуационни операции за български граждани и други цивилни лица в района на Ивицата Газа, който е в ситуация на сериозен военен конфликт. Ключова част от инициативата е внедряването на новаторски методи за спасяване в екстремни условия, включително използване на дронове за извличане на жертви от труднодостъпни места, както и интегрирането на нови технологии в спасителните операции. Това включва и създаването на S.E.A.L. методология, която ще бъде тествана в реални условия.
Ползи от проекта:
-
Иновация в спасителните операции:
Проектът се стреми да разработи и внедри нови технологии и методологии, които могат да бъдат полезни в условия на бойни действия и природни бедствия. Въвеждането на дронове и спасителни системи, като Rollgliss™ R350 и DJI FlyCart 30, ще позволи на спасителите да достигат до труднодостъпни места, като разрушени сгради или зони, обстрелвани от враждебни сили. Това ще повиши ефективността на спасителните операции и ще намали риска за екипите. -
Практическо приложение и усъвършенстване на методите:
Като част от инициативата се планира тестване на нови методи за спасяване в реални условия, което ще доведе до усъвършенстване на спасяващите технологии и тяхната адаптация към екстремни условия. Въвеждането на само-спасяване с помощта на дронове е уникална иновация, която би могла да бъде от полза в бъдещи спасителни операции по целия свят. -
Подготовка на нови спасителни екипи и обмен на международен опит:
Участието на международни експерти, които имат опит в подобни мисии (в Ирак, Афганистан, Украйна и други региони), ще позволи на българския екип да натрупа ценен опит. Създаването на самостоятелен и дуален модул за бързо реагиране осигурява висока мобилност и гъвкавост при изпълнението на спасителни мисии. -
Хуманитарна помощ за граждани на Газа:
Операцията ще предостави спешна хуманитарна помощ за пострадалите в региона, като осигури медицински услуги и възможности за евакуация на цивилни. Възможността за евакуиране на ранените или на уязвими групи в условия на разрушени болници и инфраструктура е от съществено значение.
Оценка на рисковете:
-
Висок риск за безопасността на спасителите:
Работата в активни военни зони, като Ивицата Газа, е крайно опасна. Спасяването на хора в условия на обстрел, бомбардировки и разрушени сгради е свързано с висока степен на риск. Спасителите ще бъдат подложени на сериозен физически и психологически стрес, като съществува реална опасност от наранявания или смърт. Въпреки че се споменава осъзнаване на рисковете, трябва да се предприемат допълнителни мерки за безопасност, като например осигуряване на защита чрез бронирани превозни средства и защита за екипите. -
Необходимост от координация и политическо одобрение:
Операцията изисква координация с международни хуманитарни организации и местни власти, както и политическо одобрение. Без подходяща дипломация и комуникация със заинтересованите страни (включително различни военни сили в региона), операцията може да срещне сериозни препятствия и да се окаже неуспешна. -
Логистични и технически проблеми:
Въпреки използването на дронове и други новаторски технологии, в района на военни действия често има проблеми с достъпа до интернет и комуникационни мрежи. Загубата на комуникация с екипите и неспособността да се предават данни в реално време може да доведе до сериозни забавяния и объркване в спасителната операция. Освен това, техническите проблеми със самите устройства (като повреда на дроновете) могат да забавят или прекратят операцията. -
Етични и правни въпроси:
Възможността за ескалация на насилието и участие на цивилни в конфликтни операции може да породи етични въпроси. Необходимостта да се гарантира безопасността на цивилните и спасителите е от изключителна важност, както и да се избегне каквото и да е участие в конфликтни действия, които могат да навредят на цивилни. -
Психологически натиск върху екипите:
Спасителите ще бъдат поставени в крайно стресови ситуации, като ще се налага да правят критични решения под високо напрежение. Психологическата натовареност може да намали ефективността на екипите, а някои от тях може да се сблъскат с посттравматичен стрес след завършване на мисията.
Заключение:
Предложената спасителна и евакуационна операция в Ивицата Газа и разработката на иновации в спасителните методи и технологии представляват значителна стъпка напред в справянето с екстремни ситуации. Въпреки това, рисковете от подобна мисия са много високи и изискват внимателна подготовка, координация и ангажираност със страните и международните организации в региона. Успехът на операцията ще зависи не само от технологиите, но и от ефективността на комуникацията, подготовката на екипите и адекватното планиране на безопасността на спасителите.